Analýza rizik spojených s investicí do zlata

Dnešní téma nám opět přinesla praxe. Klienti fakticky permanentně dostávají nabídky na výhodnou koupi zlata. Prodejci zlata většinou zmiňují absolutní bezpečnost, neklesající hodnotu, překonání inflace atd. Někteří mají i chytlavé názvy jako zlatá renta, zlatý důchod, zlaté spoření … Pojďme se tedy podívat na zlato detailněji.

Předem bych chtěl říci, že trh s prodejem zlata není žádným státním orgánem regulován / licencovánVýklad ČNB je takový, že zlato není investice a tak jej toto téma nezajímá …

Jak se vůbec počítá cena zlata?

V uncích, to víme. Ale pojďme na to detailněji. 1 trojská unce = 31,103 gramů. 1 trojská unce stojí 1.326,5 dolaru dle kurzu ze dne 18.2.2019 (https://goldprice.org). Dolar dle ČNB stojí dnes (18.2.2019) 22,823 korun / dolar. Tedy cena za trojskou unci v CZK by měla být 30.274 CZK. Na trzích se většinou obchodují 1kg slitky. 1 kg = 32,151 uncí. Tedy 30.274x 32.151 = 973.329,38 korun. Za kilovou zlatou cihlu, aneb za 32,151 uncí tedy vynaložíme 973.329 českých korun. To je tzv. tržní cena zlata.

Komplikace nastává v tom, že valná většina populace nakupuje daleko nižší gramáže a tím pádem čím nižší gramáž, tím vyšší cena v přepočtu na jeden gram. V tabulce naleznete srovnání některých obchodníků se zlatem. Nutno podotknout, že fakticky u všech obchodníků je cenová politika stejná.

Jinými slovy, jak je vidět, zajímavá začíná být investice u zlata až od vyšší gramáže / 250 / 500 g nebo 1 kg, neboť u těchto gramáží je poplatek za nákup již akceptovatelný. Pohybující se kolem hodnoty 3 – 5% z hodnoty. Budete-li kupovat nižší gramáže, tak zaplatíte klidně i cca 40 %! Pozor, ještě musíme zohlednit to, za kolik ale investici přeměníte na hotovost (tedy tzv. likviditu). Například podle serveru www.avarrio.cz a jejich on-line kalkulačky bychom dosáhli u gramu zlata výkupní cenu 921,66 Kč a za 1 kg 921.660 korun. Jak je vidět, zlato tedy má poplatky jak při nákupu, tak při prodeji, a to nikoliv malé.

Je investice do zlata bezpečná nebo volatilní?

Dnes fakticky neexistují bezpečné investice. A myslíme si, že míra bezpečnosti se u zlata přeceňuje. Stejně tak jako jeho výnos / kolísavost. Podívejme se nyní na graf vývoje ceny trojské unce za posledních 100 let – graf je v dolaru a není tedy převeden do CZK.

https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

Jak vidno, zlato má velmi vysokou volatilitu, o bezpečném přístavu nemůže být ani řeč. V grafu je vidět válečné období a stejně tak ropný šok v roce 1973 a posléze roky 2001 / 2008. Zlato je tedy extrémně volatilní. Při nějaké ekonomické změně extrémně rychle vystoupá a stejně tak rychle spadne. Ti, co si koupili zlato za cca 2.000 dolarů za unci v roce 73-80 ještě dnes ani po cca 40 letech nedosáhli návratu investice. Naopak ti, co nakoupili v roce 2000 před DOT.COM bublinou mohli realizovat zajímavé zisky v cca 10letém horizontu.

Citát Warrena Buffetta

„Světové zásoby zlata jsou cca 170tis tun. Pokud byste všechno zlato dali dohromady, vznikla by krychle o rozměrech 22×22 metrů. Hodnota při ceně za unci 1.220 (nyní máme 1.326 pozn. redaktora) by byla 10,4 bilionu dolarů. Tuto krychli nazval Buffett Hromádka A. Anebo za tyto peníze můžeme koupit veškerou zemědělskou půdu v USA, 16x společnost Exxon Mobile a ještě nám 1 bilion dolarů zbude v hotovosti. Toto je Hromádka B. Ukažte mně investora, který by si koupil hromádku „A“?“

Rizika investic do zlata, aneb o čem se nemluví

  • Držení zlata, zabezpečení (musíte jej někde skladovat – náklady na skladování)
  • Nenesou žádnou dividendu ani výnos (jen spekulujete na růst ceny)
  • Náklady na pořízení
  • Náklady při prodeji
  • Snížená likvidita – pokud potřebujete prodat hned, může být cena ještě nižší
  • Cena zlata je ve světě ovlivněna poptávkou a nabídkou spekulantů, a hlavně zeměmi typu Čína / Indie.
  • Argument typu : zlato pomůže v krizi – ale v jaké krizi? Možná tak finanční, kdy vyletí skokově vzhůru. Avšak v krizi válečné, kterou nám občas prodejci zlata předkládají, nám moc nepomůže (Já mám zlato, já mám zbraň, kdo má víc?). A v takové krizi – kdo by toužil po zlatě? Cennější by byly zbraně, střelivo, tabák, alkohol, konzervy a antibiotika.
  • Vysoce volatilní aktivum
  • Může dojít ke znárodnění ze strany států
  • Toto se již stalo v roce 1934, když byl v USA vydán tzv. Gold Reserves Act, který zakazoval fyzické držení zlata soukromým subjektům. A tento zákon platil až do roku 1975.

A jak to vidíme u nás v Trusts & Wealth?

Zlato jako investice pro běžného klienta nedává smysl. Platím vysokou prémii za nákup a prodej. Rozumné poplatky bývají u investice do zlata od cca 500 tis / 1 mil CZK. A pak je otázkou, kolik peněz ze svého majetku chceme mít v alternativních investicích a z toho ještě ve zlatě? Zlato používejme s rozumem, stejně jako například Ray Dalio, manažer největšího Hedge Fondu (Bridgewater) na světě. Zlato používá s rozvahou a s váhou v portfoliu – cca 5 %. A pokud má být zlato do 5 procent majetku, jak velký musíte mít majetek? Cca 20.000.000 CZK. Zlato tedy vidíme jako možný drobný doplněk portfolia pro dolarové milionáře a výše.

A na závěr odlehčující graf – Zlato se chová úplně stejně, jako jiná komodita – ROPA. Proč si místo zlata nekoupíte barel ropy?

https://www.macrotrends.net/1334/gold-prices-vs-oil-prices-historical-correlation

Přesunout se na začátek